The Gryphon (black)
He’s the king of the skies and second to none in the air or at the tender art of romance. He’s our Silicone Gryphon and he’s a handsome hunk of a feathered youth at that. Just a glimpse of his eyes has cooed even the most stubborn of admirers, and he’s always trying to find out which one of his fans is the one he’s been looking for. He’s swift and soft, perfect at his duties of royalty; he’s never failed at a single thing, but we’re not too interested in his life here. We got the perfect opportunity when he showed up at our Zetapawz studio and boy oh boy were we not unimpressed, he’s even more handsome without his robes on; and trust us, we weren’t staring at those glistening well groomed feathers for too long.
He’s the king of the skies and second to none in the air or at the tender art of romance. He’s our Silicone Gryphon and he’s a handsome hunk of a feathered youth at that. Just a glimpse of his eyes has cooed even the most stubborn of admirers, and he’s always trying to find out which one of his fans is the one he’s been looking for. He’s swift and soft, perfect at his duties of royalty; he’s never failed at a single thing, but we’re not too interested in his life here. We got the perfect opportunity when he showed up at our Zetapawz studio and boy oh boy were we not unimpressed, he’s even more handsome without his robes on; and trust us, we weren’t staring at those glistening well groomed feathers for too long.
All sizes/variants:
| weight(Kg) | 0.820000 |
|---|---|
| country of manufacture | United States |
| manufacturer | Zetacreations |
| XRector | No |
| ejaculating | No |
| vibrator | No |
| inflatable | No |
| penis bone | No |
| suction cup | Yes |
| velvet skin | No |
| colour | black |
| primary colour | black |
| colour pattern | single colour |
| base colour | black |
| species | gryphon |
| firmness | medium |
| length | 27,3cm (10.75") |
| length(usable) | 21,6cm (8.5") |
| length(shaft) | --- |
| diameter(tip) | 4,4cm (1.75") |
| diameter(shaft) | 4,4cm (1.75") |
| diameter(knot) | 7,6cm (3") |
| circumference(tip) | --- |
| material | Silikon |
Handling
Do not allow to come into contact with sharp objects or rough surfaces to avoid damage.
Only use with water-based lubricants.
Always use lubricant on masturbators and sleeves.
Do not use if damaged.
Cleaning
Rinse with soap and water before and after each use.
Also dishwasher safe.
Storage
Keep clean and dry.
Constant rubbing or squeezing can damage the surface.
Wash off dust and lint before use to prevent infestation.
Store separately from sex toys made of other materials.
Particularly those made of vinyl or jelly.
A cotton bag or dry cloth is particularly suitable for storage.
Manufacturer
Zeta Paws
430 Starkey Ridge Rd
Sistersville, WV 26175
+13046522592
contact form
