XRector Spike
Indulge with this soft 100% silicone toy made to approximate a canine(dog) member. Surrender to the sensual shape and exquisite pleasure of this unique toy. At a total of 25cm(10") form base to tip; 22cm(8.5") of useable length and a circumference of 11cm at the shaft and 18,5cm at the knot, this is a great starter toy. This is as close as you can get to the real thing in this price range. It's made from high quality silicone, safer and stronger than the vinyl toys out there. These toys are odorless and compatible with almost any lubricant you can think of. Their even dishwasher safe! Silicone is not only safer, but easier to clean, and completely closed cell, it will not hold or breed any organisms or bacteria like the toys made from PVC like that the competitors offer. These are the only anthro silicon toys on the market.
Designed with the most realistic feel in mind, you're guaranteed to enjoy every inch of this fine anatomical dog toy.
- made in Germany
- compatible with all XRector accessories
Optional: Custom Made
You can also get your
All sizes/variants:
| weight(Kg) | 0.510000 |
|---|---|
| country of manufacture | Germany |
| manufacturer | FurryStyle |
| XRector | Yes |
| ejaculating | No |
| vibrator | No |
| inflatable | No |
| penis bone | No |
| suction cup | No |
| velvet skin | No |
| colour | black |
| primary colour | black |
| Secondary colour | black |
| colour pattern | single colour |
| base colour | black |
| species | dog |
| firmness | medium |
| length | 25cm (10") |
| length(usable) | 22cm (8.5") |
| length(shaft) | 13cm (5") |
| diameter(tip) | --- |
| diameter(shaft) | 3cm |
| diameter(knot) | 3-7cm |
| circumference(tip) | --- |
| circumference(knot) | 11-18.5cm (4,3-7.5") |
| circumference(shaft) | 11cm |
| material | Silicone |
Handling
Do not allow to come into contact with sharp objects or rough surfaces to avoid damage.
Only use with water-based lubricants.
Always use lubricant on masturbators and sleeves.
Do not use if damaged.
Cleaning
Rinse with soap and water before and after each use.
Also dishwasher safe.
Storage
Keep clean and dry.
Constant rubbing or squeezing can damage the surface.
Wash off dust and lint before use to prevent infestation.
Store separately from sex toys made of other materials.
Particularly those made of vinyl or jelly.
A cotton bag or dry cloth is particularly suitable for storage.
Manufacturer
Wolschon ImporteDunantstrasse 16A79110 Freiburg
sales@yiffytoys.de


