Xizzu - glow in the dark
Xizzu is our other Wyvern character, and unlike Grozzoroth, he is much more friendly, but just as horny. Xizzu is playful and loves being adventurous with his partners. Starting with a thick head, Xizzu transitions into a large knot at the midpoint of his curved shaft, followed by a series of rewarding ridges at the base of his girthy, luminescent cock. Even though he likes being tied up, don't let him fool you! Those ropes wont hold for long when he starts thrusting!
Xizzu is best for more intermediate to advanced users with his overall girth and curve. The larger sizes are great for experienced users and those who enjoy girthy toys. That being said, the smallest size is much more tame, though still keeps a respectable girth throughout.
Xizzu is our other Wyvern character, and unlike Grozzoroth, he is much more friendly, but just as horny. Xizzu is playful and loves being adventurous with his partners. Starting with a thick head, Xizzu transitions into a large knot at the midpoint of his curved shaft, followed by a series of rewarding ridges at the base of his girthy, luminescent cock. Even though he likes being tied up, don't let him fool you! Those ropes wont hold for long when he starts thrusting!
Xizzu is best for more intermediate to advanced users with his overall girth and curve. The larger sizes are great for experienced users and those who enjoy girthy toys. That being said, the smallest size is much more tame, though still keeps a respectable girth throughout.
| weight(Kg) | 0.632000 |
|---|---|
| country of manufacture | United States |
| manufacturer | Horny Ram |
| XRector | No |
| ejaculating | No |
| vibrator | No |
| inflatable | No |
| penis bone | No |
| suction cup | No |
| velvet skin | No |
| colour | multi colored |
| primary colour | green |
| Secondary colour | pink |
| colour pattern | split |
| base colour | purple |
| species | dragon |
| firmness | medium |
| length | 24,1cm (9.5") |
| length(usable) | 19,7cm (7.7") |
| length(shaft) | 19,7cm (7.7") |
| diameter(tip) | 5,72cm (5.7") |
| diameter(shaft) | 6,35cm (2.5") |
| diameter(knot) | 6,99cm (2.75") |
| circumference(tip) | 15,24cm (6") |
| circumference(knot) | 20,65cm (8.13") |
| circumference(shaft) | 20,32cm (8") |
| material | Silikon |
Handling
Do not allow to come into contact with sharp objects or rough surfaces to avoid damage.
Only use with water-based lubricants.
Always use lubricant on masturbators and sleeves.
Do not use if damaged.
Cleaning
Rinse with soap and water before and after each use.
Also dishwasher safe.
Storage
Keep clean and dry.
Constant rubbing or squeezing can damage the surface.
Wash off dust and lint before use to prevent infestation.
Store separately from sex toys made of other materials.
Particularly those made of vinyl or jelly.
A cotton bag or dry cloth is particularly suitable for storage.
Manufacturer
Horny Ram Adult Toys
P.O. BOX 51523
Sparks, NV 89435.
admin@hornyramadulttoys.com