Wraith (M)
In the daylight, men scoff at the mention of Wraiths. "Wind and shadows!" they proclaim loudly into their cups. And rightfully so. The very idea of invisible spirits, clad in the armor of ancient warriors, preposterous! And yet, on the walk home under a waning moon, you feel a cold wind near the crumbling ruins, see constant furtive movements out of the corner of your eye. "Wind and shadows," you mutter, repeating the words you heard in the pub. They sound considerably less convincing in the darkness. Moss covered stones the size of carriages litter the ground here, and it is atop one of these you see it. A rusted suit of armor, propped in a sitting position. The briefest moment of fear causes you to stumble, and when you regain your footing on the dark path, the armor is no longer sitting, but standing proudly mere feet from you. It reflects the scant moonlight back at you; perhaps you were mistaken about its rusted condition. "WRAITH!" Your mind screams as the armor fills with spectral light. Your legs ache with the need to run as far and as fast as possible, but some dark curiosity keeps you rooted to the spot. As the glow from within the armor takes form, you notice that certain pieces of armor remain atop the boulder, dull from rust. A pauldron. A shinguard. A codpiece. A strange sense of desire radiates from the Wraith, and you feel it mirrored in yourself as you take a hesitant step forward...
| weight(Kg) | 0.750000 |
|---|---|
| country of manufacture | United States |
| manufacturer | Exotic Erotics |
| XRector | No |
| ejaculating | No |
| vibrator | No |
| inflatable | No |
| penis bone | No |
| suction cup | No |
| velvet skin | No |
| colour | natural |
| firmness | medium |
| length | 21cm (8.3") |
| length(usable) | 18cm (6.5") |
| length(shaft) | 18cm (6.5") |
| diameter(tip) | 5,5cm (2.2") |
| diameter(shaft) | 5,5cm (2.2") |
| diameter(knot) | --- |
| circumference(tip) | 17cm (6.75") |
| circumference(knot) | --- |
| circumference(shaft) | 18cm (7.09") |
| material | Silikon |
Handling
Do not allow to come into contact with sharp objects or rough surfaces to avoid damage.
Only use with water-based lubricants.
Always use lubricant on masturbators and sleeves.
Do not use if damaged.
Cleaning
Rinse with soap and water before and after each use.
Also dishwasher safe.
Storage
Keep clean and dry.
Constant rubbing or squeezing can damage the surface.
Wash off dust and lint before use to prevent infestation.
Store separately from sex toys made of other materials.
Particularly those made of vinyl or jelly.
A cotton bag or dry cloth is particularly suitable for storage.
Manufacturer
GPRS data for this manufacturer will be added shortly.
You are probably looking at a product that was introduced before December 16th, 2024
and for which no GPRS manufacturer information must be specified.
These will be added subsequently later.
GPSR responsible EU party
Generally for products we import,
we are also the responsible party.
Wolschon ImporteDunantstrasse 16A79110 Freiburg
sales@yiffytoys.de