Centuries from now, after the development of faster-than-light communications and interstellar travel, it is found that the universe is home to not one, but dozens of advanced civilizations. One such civilization originates on a planet named Yaphenna, A lush green oasis that remains home to twenty distinct sapient species. Among the most technologically advanced of these species, the vaeu are the descendants of genetically modified lowlands grazers and browsers, and have several adaptations to evade predation. Lacking both fur and pores in their skin, the vaeu can reduce their scent profile and regulate their body temperature, helping them disappear into their environment. These adaptations helped keep them safe from predators in the past, but these days it mostly makes for incredibly smooth cuddling. Cuddle a vaeu long enough, and you may suddenly find yourself face to face with their reproductive parts, which are quite unique even on Yaphenna. As the male Vaeu becomes erect, three rows of prominent nubs present on the underside of the shaft. These nubs correspond to a similar series of bumps within the vagina of the female Vaeu, which makes for heavy stimulation during intercourse. At the same time, the male's nubs emit a faint electrical impulse with each thrust, as well as secreting a compound that acts both as a mild aphrodisiac and muscle relaxer. In combination, these unique adaptations allow the Vaeu to get as deep as possible, and upon climax its unique valved urethra builds pressure before releasing a veritable flood of ejaculate.
- made in Gemany
- velvet like surface holds lube exceptionally well
Optional: Custom Made
All sizes/variants:
| weight(Kg) | 1.050000 |
|---|---|
| country of manufacture | United States |
| manufacturer | Exotic Erotics |
| XRector | No |
| ejaculating | No |
| vibrator | No |
| inflatable | No |
| penis bone | No |
| suction cup | No |
| velvet skin | No |
| colour | multi colored |
| firmness | medium |
| length | 39,00cm (15.4") |
| length(usable) | 32,00cm (12.6") |
| length(shaft) | 32,00cm (12.6") |
| diameter(tip) | 3,62cm (1.4") |
| diameter(shaft) | 4,90cm (1.9") |
| diameter(knot) | 6,08cm (2.4") |
| circumference(tip) | 10,50cm (4.1") |
| circumference(knot) | 18,00cm (7.1") |
| circumference(shaft) | 16,40cm (6.5") |
| material | Silikon |
Handling
Do not allow to come into contact with sharp objects or rough surfaces to avoid damage.
Only use with water-based lubricants.
Always use lubricant on masturbators and sleeves.
Do not use if damaged.
Cleaning
Rinse with soap and water before and after each use.
Also dishwasher safe.
Storage
Keep clean and dry.
Constant rubbing or squeezing can damage the surface.
Wash off dust and lint before use to prevent infestation.
Store separately from sex toys made of other materials.
Particularly those made of vinyl or jelly.
A cotton bag or dry cloth is particularly suitable for storage.
Manufacturer
GPRS data for this manufacturer will be added shortly.
You are probably looking at a product that was introduced before December 16th, 2024
and for which no GPRS manufacturer information must be specified.
These will be added subsequently later.
GPSR responsible EU party
Generally for products we import,
we are also the responsible party.
Wolschon ImporteDunantstrasse 16A79110 Freiburg
sales@yiffytoys.de
