Thorvald the Thaumaturge
Thorvald often can be found in the woods or plains, meditating about life and the future. As much as he loves the peaceful silence out there, he never declines an evening with good company either. Maybe learning one or two things from each other would lighten up your day as well?
Designed for a strong stimulation and lasting impression. A slow approach offers a very selective stimulation while feeling every bit of texture. Turning up the speed and adding a bit of twisting and swirling is a good way to finish strong while basking in the moment. Either way Thorvald adds a portion of diversity to otherwise smooth collections.
Thorvald often can be found in the woods or plains, meditating about life and the future. As much as he loves the peaceful silence out there, he never declines an evening with good company either. Maybe learning one or two things from each other would lighten up your day as well?
Designed for a strong stimulation and lasting impression. A slow approach offers a very selective stimulation while feeling every bit of texture. Turning up the speed and adding a bit of twisting and swirling is a good way to finish strong while basking in the moment. Either way Thorvald adds a portion of diversity to otherwise smooth collections.
- extra Soft
- incl. fabric bag
| weight(Kg) | 0.530000 |
|---|---|
| country of manufacture | Germany |
| manufacturer | Neotori |
| XRector | No |
| ejaculating | No |
| vibrator | No |
| inflatable | No |
| penis bone | No |
| suction cup | No |
| velvet skin | No |
| colour | multi colored |
| species | horse |
| firmness | soft |
| length | 22cm (8.66") |
| length(usable) | 18cm (7.09") |
| length(shaft) | --- |
| diameter(tip) | 4cm (1.57") |
| diameter(shaft) | 6,4cm (2.52") |
| diameter(knot) | 6,4cm (2.52") |
| circumference(tip) | --- |
| material | Silikon |
Handling
Do not allow to come into contact with sharp objects or rough surfaces to avoid damage.
Only use with water-based lubricants.
Always use lubricant on masturbators and sleeves.
Do not use if damaged.
Cleaning
Rinse with soap and water before and after each use.
Also dishwasher safe.
Storage
Keep clean and dry.
Constant rubbing or squeezing can damage the surface.
Wash off dust and lint before use to prevent infestation.
Store separately from sex toys made of other materials.
Particularly those made of vinyl or jelly.
A cotton bag or dry cloth is particularly suitable for storage.
Manufacturer
Squishy Bits GmbH
Brunnenstraße 16
35112 Fronhausen
support@neotori.com