Spitey
Spitey is quite a lustful dragon who is up for a variety of fun.
Its design is not only pretty to look at with its curves and pronounced veins.
The almost 7cm wide knot is another highlight.
Due to the elongated base, this toy is also well suited as a plug for a longer period of time.
- Length: 22m
- Usable length: 17cm
- Max diameter: 6,5cm
Spitey is quite a lustful dragon who is up for a variety of fun.
Its design is not only pretty to look at with its curves and pronounced veins.
The almost 7cm wide knot is another highlight.
Due to the elongated base, this toy is also well suited as a plug for a longer period of time.
| weight(Kg) | 0.520000 |
|---|---|
| country of manufacture | Germany |
| manufacturer | Primal Desires |
| XRector | No |
| ejaculating | No |
| vibrator | No |
| inflatable | No |
| penis bone | No |
| suction cup | No |
| velvet skin | No |
| colour | multi colored |
| primary colour | salmon |
| Secondary colour | yellow |
| colour pattern | split |
| base colour | yellow |
| species | dragon |
| length | 22cm (8.7") |
| length(usable) | 17cm (6.7") |
| length(shaft) | 17cm (6.7") |
| diameter(tip) | 4cm (1.5") |
| diameter(shaft) | 4,5cm (1.8") |
| diameter(knot) | 6,5cm (2.6") |
| circumference(tip) | 13cm (5.1") |
| circumference(knot) | 19cm (7.5") |
| circumference(shaft) | 14cm (5,5") |
| material | Silikon |
Handling
Do not allow to come into contact with sharp objects or rough surfaces to avoid damage.
Only use with water-based lubricants.
Always use lubricant on masturbators and sleeves.
Do not use if damaged.
Cleaning
Rinse with soap and water before and after each use.
Also dishwasher safe.
Storage
Keep clean and dry.
Constant rubbing or squeezing can damage the surface.
Wash off dust and lint before use to prevent infestation.
Store separately from sex toys made of other materials.
Particularly those made of vinyl or jelly.
A cotton bag or dry cloth is particularly suitable for storage.
Manufacturer
GPRS data for this manufacturer will be added shortly.
You are probably looking at a product that was introduced before December 16th, 2024
and for which no GPRS manufacturer information must be specified.
These will be added subsequently later.
GPSR responsible EU party
Generally for products we import,
we are also the responsible party.
Wolschon ImporteDunantstrasse 16A79110 Freiburg
sales@yiffytoys.de