Singe the Hellhound (M)
If your midnight travels lead you to cross paths with a hellhound, hopefully it will be Singe or Scorch. These fiery hounds aren't so much bearers of doom as they are harbingers of lust and desire. Singe and Scorch are always looking for a hot time with a lonely wanderer, but their spectral nature means that they can appear to you any time you want to heat things up in the bedroom.
While these two hounds have several similarities, they also have some delightful differences that make them enjoyable for a wide range of people. Both feature a deliciously textured head that will torturously tease you as the hellhound slowly seeks entrance. Both have a beautifully bumpy ridge that will make you want to howl as you take these hounds from every position. And both have a flinty, craggy base that's easy to hold when things get wet and messy! Singe's tasty texture continues down the shaft, ensuring that this hot hound will enthrall your insides whether you prefer to thrust or ride. The all over texture also makes the smaller sizes a delightfully different plug, where every tiny movement translates into pleasurable tingles.
| weight(Kg) | 0.675000 |
|---|---|
| country of manufacture | United States |
| manufacturer | Exotic Erotics |
| XRector | No |
| ejaculating | No |
| vibrator | No |
| inflatable | No |
| penis bone | No |
| suction cup | No |
| velvet skin | No |
| colour | natural |
| species | dog |
| firmness | medium |
| length | 25cm (9.4") |
| length(usable) | 21,6cm (8.5") |
| length(shaft) | 10cm (3.9") |
| diameter(tip) | 4,1cm (1.6") |
| diameter(shaft) | 4,5cm (1.75") |
| diameter(knot) | 6,3cm (2.48") |
| circumference(tip) | 12,5cm (5") |
| circumference(knot) | 19cm (7.5") |
| circumference(shaft) | 14,5cm (5,7") |
| material | Silikon |
Handling
Do not allow to come into contact with sharp objects or rough surfaces to avoid damage.
Only use with water-based lubricants.
Always use lubricant on masturbators and sleeves.
Do not use if damaged.
Cleaning
Rinse with soap and water before and after each use.
Also dishwasher safe.
Storage
Keep clean and dry.
Constant rubbing or squeezing can damage the surface.
Wash off dust and lint before use to prevent infestation.
Store separately from sex toys made of other materials.
Particularly those made of vinyl or jelly.
A cotton bag or dry cloth is particularly suitable for storage.
Manufacturer
GPRS data for this manufacturer will be added shortly.
You are probably looking at a product that was introduced before December 16th, 2024
and for which no GPRS manufacturer information must be specified.
These will be added subsequently later.
GPSR responsible EU party
Generally for products we import,
we are also the responsible party.
Wolschon ImporteDunantstrasse 16A79110 Freiburg
sales@yiffytoys.de