Serenity the Snow Gryphon
Twin Tail's second penetrable is now available!
Designed and sculpted by Video with character art provided by RevaDieHard, the Snowbird is a fantastic toy for all types of anatomical needs!
A spread lip makes for easy entry and a snug, textured canal grips tight and guides you to climax.
The full-size model is designed to withstand significant stretching while resisting tears, and has been tested at girths up to 20cm(8")!
Twin Tail's second penetrable is now available!
Designed and sculpted by Video with character art provided by RevaDieHard, the Snowbird is a fantastic toy for all types of anatomical needs!
A spread lip makes for easy entry and a snug, textured canal grips tight and guides you to climax.
The full-size model is designed to withstand significant stretching while resisting tears, and has been tested at girths up to 20cm(8")!
All sizes/variants:
| weight(Kg) | 0.355000 |
|---|---|
| country of manufacture | United States |
| manufacturer | Twin Tails |
| colour | multi colored |
| primary colour | orange |
| Secondary colour | white |
| colour pattern | marble |
| species | gryphon |
| length | 18,5cm (7") |
| length(usable) | 18,5cm (7") |
| length(shaft) | --- |
| diameter(tip) | 5,3cm (2.1") |
| diameter(shaft) | 6,7cm (2.6") |
| diameter(knot) | --- |
| circumference(tip) | 16cm (6.3") |
| circumference(shaft) | 19,5cm (7.7") |
| circumference(knot) | --- |
| material | Silikon |
| maximum penis length | 19cm (7.5") |
| opening in tip | Yes |
| XRector | No |
| ejaculating | No |
| vibrator | No |
| inflatable | No |
| penis bone | No |
| suction cup | No |
Handling
Do not allow to come into contact with sharp objects or rough surfaces to avoid damage.
Only use with water-based lubricants.
Always use lubricant on masturbators and sleeves.
Do not use if damaged.
Cleaning
Rinse with soap and water before and after each use.
Also dishwasher safe.
Storage
Keep clean and dry.
Constant rubbing or squeezing can damage the surface.
Wash off dust and lint before use to prevent infestation.
Store separately from sex toys made of other materials.
Particularly those made of vinyl or jelly.
A cotton bag or dry cloth is particularly suitable for storage.
Manufacturer
TTC LLC (a.k.a. Twin Tail Creations LLC)Twin Tail Creations610 E. Bell Rd.#2-616, Phoenix AZ 85022, United Statescontact@twintailcreations.com+1-(602)-460-0560
GPSR responsible EU party
Generally for products we import,
we are also the responsible party.
Wolschon ImporteDunantstrasse 16A79110 Freiburg
sales@yiffytoys.de

