Peter
Second model of this manufacturer.
Another live cast. This time somewhat longer then the Gipsy.
The original may be quite sporty but this is nonetheless quite usable and very details.
Second model of this manufacturer.
Another live cast. This time somewhat longer then the Gipsy.
The original may be quite sporty but this is nonetheless quite usable and very details.
- Made in Germany
Optional: Custom Made
You can also get your
All sizes/variants:
| weight(Kg) | 0.900000 |
|---|---|
| country of manufacture | Germany |
| manufacturer | GLC |
| XRector | No |
| ejaculating | No |
| vibrator | No |
| inflatable | No |
| penis bone | No |
| suction cup | No |
| velvet skin | No |
| colour | natural |
| primary colour | fleshy pink |
| colour pattern | single colour |
| base colour | fleshy pink |
| species | horse |
| firmness | medium |
| length | 39cm (15.4") |
| length(usable) | 39cm (15.3") |
| length(shaft) | 39cm (15.3") |
| diameter(tip) | 5,1cm (2") |
| diameter(shaft) | 5,5cm (2.17") |
| diameter(knot) | 6,2cm (2.4") |
| circumference(tip) | 15,2cm(6") |
| circumference(knot) | 18cm (7") |
| circumference(shaft) | 16,5cm (6.5") |
| material | Silikon |
Handling
Do not allow to come into contact with sharp objects or rough surfaces to avoid damage.
Only use with water-based lubricants.
Always use lubricant on masturbators and sleeves.
Do not use if damaged.
Cleaning
Rinse with soap and water before and after each use.
Also dishwasher safe.
Storage
Keep clean and dry.
Constant rubbing or squeezing can damage the surface.
Wash off dust and lint before use to prevent infestation.
Store separately from sex toys made of other materials.
Particularly those made of vinyl or jelly.
A cotton bag or dry cloth is particularly suitable for storage.
Manufacturer
Wolschon ImporteDunantstrasse 16A79110 Freiburg
sales@yiffytoys.de

