Pecos the Pint-Sized Pony
He’s cast in our soft and supple silicone material, letting anyone know that he’s going to slip right in and tickle anyone’s depths with his soft and silky texture. Pecos is great for anyone that’s either just starting off in the world of animal dildos, or looking for their very first Zetapawz Equine dildo model. Pecos is great for any one that can admire every inch of him, and most can look and take all of him! With him being pint sized, he’s great all genders (not ages mind you)! Yes, that means you too females! No longer do you need to look at those missles and hope to fit them for a ride. Just take Pico, and you’re sure to have a blast or two.
He’s cast in our soft and supple silicone material, letting anyone know that he’s going to slip right in and tickle anyone’s depths with his soft and silky texture. Pecos is great for anyone that’s either just starting off in the world of animal dildos, or looking for their very first Zetapawz Equine dildo model. Pecos is great for any one that can admire every inch of him, and most can look and take all of him! With him being pint sized, he’s great all genders (not ages mind you)! Yes, that means you too females! No longer do you need to look at those missles and hope to fit them for a ride. Just take Pico, and you’re sure to have a blast or two.
| weight(Kg) | 0.500000 |
|---|---|
| country of manufacture | United States |
| manufacturer | Zetacreations |
| XRector | No |
| ejaculating | No |
| vibrator | No |
| inflatable | No |
| penis bone | No |
| suction cup | No |
| velvet skin | No |
| colour | black |
| primary colour | black |
| colour pattern | single colour |
| base colour | black |
| species | horse |
| firmness | medium |
| length | 12,06cm (4.75") |
| length(usable) | 9,52cm (3.75") |
| length(shaft) | --- |
| diameter(tip) | --- |
| diameter(shaft) | 2,54cm (1") |
| diameter(knot) | 3,81cm (1,5") |
| circumference(tip) | --- |
| material | Silikon |
Handling
Do not allow to come into contact with sharp objects or rough surfaces to avoid damage.
Only use with water-based lubricants.
Always use lubricant on masturbators and sleeves.
Do not use if damaged.
Cleaning
Rinse with soap and water before and after each use.
Also dishwasher safe.
Storage
Keep clean and dry.
Constant rubbing or squeezing can damage the surface.
Wash off dust and lint before use to prevent infestation.
Store separately from sex toys made of other materials.
Particularly those made of vinyl or jelly.
A cotton bag or dry cloth is particularly suitable for storage.
Manufacturer
Zeta Paws
430 Starkey Ridge Rd
Sistersville, WV 26175
+13046522592
contact form