Orca Dick (XL)
After our full-body Orca and Humpca, and then our orca tails, we just had to make the last remaining bit of the orca: an orca dick!
Wonderfully tapered for an easy start, but getting to a very good girth further down the shaft.
After our full-body Orca and Humpca, and then our orca tails, we just had to make the last remaining bit of the orca: an orca dick!
Wonderfully tapered for an easy start, but getting to a very good girth further down the shaft.
- Usable length differs from the manufacturer's information as we measure along the curve
All sizes/variants:
| weight(Kg) | 2.300000 |
|---|---|
| country of manufacture | Netherlands |
| manufacturer | FlurbMe |
| XRector | No |
| ejaculating | No |
| vibrator | No |
| inflatable | No |
| penis bone | No |
| suction cup | No |
| velvet skin | No |
| colour | multi colored |
| primary colour | fleshy pink |
| Secondary colour | grey |
| colour pattern | split |
| base colour | grey |
| species | orca |
| firmness | medium |
| length | 49cm (19.3") |
| length(usable) | 42cm (16.5") |
| length(shaft) | 42cm (16.5") |
| diameter(tip) | 3,1cm (1.2") |
| diameter(shaft) | 8,1cm (3.2") |
| diameter(knot) | 11.7cm (4.6") |
| circumference(tip) | 9,63cm (3.8") |
| circumference(knot) | 36,85cm (14.5") |
| circumference(shaft) | 25,4cm (10") |
| material | Silikon |
Handling
Do not allow to come into contact with sharp objects or rough surfaces to avoid damage.
Only use with water-based lubricants.
Always use lubricant on masturbators and sleeves.
Do not use if damaged.
Cleaning
Rinse with soap and water before and after each use.
Also dishwasher safe.
Storage
Keep clean and dry.
Constant rubbing or squeezing can damage the surface.
Wash off dust and lint before use to prevent infestation.
Store separately from sex toys made of other materials.
Particularly those made of vinyl or jelly.
A cotton bag or dry cloth is particularly suitable for storage.
Manufacturer
FlurbPostbus 1
2665 ZH BLEISWIJK
The Netherlandsinfo@flurb.me
