Nidhogg the dragon - WHILE SUPPLIES LAST
*Nidhogg or Nidhoggr [also known as the "Dread Biter"] was one of the most feared of the early Nordic dragons. He lived at the foot of the world ash tree, Yggdrasil. The tree had three great roots, one of which reached over the freezing mist and darkness of Niflheim where Hel reigned as Queen of the Norse Underworld. Nidhogg could also be found at Hvergelmir [the bubbling cauldron], the spring in Niflheim which is the source of all the rivers of the world.*
Now from the mists of time, this aincent dragon has awakened and seeks a mate.
Will you give yourself over and experiance the passion and desire he offers you?
*information sourced from dragonsinn.net
| weight(Kg) | 0.950000 |
|---|---|
| country of manufacture | United States |
| manufacturer | Zetacreations |
| XRector | No |
| ejaculating | No |
| vibrator | No |
| inflatable | No |
| penis bone | No |
| suction cup | No |
| velvet skin | No |
| colour | black |
| primary colour | black |
| colour pattern | single colour |
| base colour | black |
| species | dragon |
| firmness | medium |
| length | 25,4cm (10") |
| length(usable) | 19cm (7.5") |
| length(shaft) | 12,7cm (5") |
| diameter(tip) | 5cm (2") |
| diameter(shaft) | 4,6cm (1.8") |
| circumference(tip) | 15,2cm(6") |
| circumference(shaft) | 15cm (6") |
| material | Silikon |
Handling
Do not allow to come into contact with sharp objects or rough surfaces to avoid damage.
Only use with water-based lubricants.
Always use lubricant on masturbators and sleeves.
Do not use if damaged.
Cleaning
Rinse with soap and water before and after each use.
Also dishwasher safe.
Storage
Keep clean and dry.
Constant rubbing or squeezing can damage the surface.
Wash off dust and lint before use to prevent infestation.
Store separately from sex toys made of other materials.
Particularly those made of vinyl or jelly.
A cotton bag or dry cloth is particularly suitable for storage.
Manufacturer
Zeta Paws
430 Starkey Ridge Rd
Sistersville, WV 26175
+13046522592
contact form