Moose
The English Mastiff is one of the oldest dog breeds, with mention of their ancestors found throughout Egyptian, Greek and Babylonian art and literature. The Mastiff has a long history as a dog of war, and competed in the ancient arenas of Rome, fighting against lions, tigers and bears.
Exotic-Erotics' Mastiff, Moose, is more of a lover than a fighter, but he can still be a formidable challenger! With a knot nearly 10 inches in circumference, Moose is not for the easily intimidated. Allow yourself to be completely filled by this huge boy and experience the pleasure of every vein and wrinkle. It's an experience you won't soon forget!
- with suction cup
| weight(Kg) | 0.680000 |
|---|---|
| country of manufacture | United States |
| manufacturer | Exotic Erotics |
| XRector | No |
| ejaculating | No |
| vibrator | No |
| inflatable | No |
| penis bone | No |
| suction cup | Yes |
| velvet skin | No |
| colour | natural |
| species | dog |
| firmness | medium |
| length | 30cm (11.5") |
| length(usable) | 25cm (10") |
| length(shaft) | 14cm (5.5") |
| diameter(tip) | 4cm (1.5") |
| diameter(shaft) | 5cm (2") |
| diameter(knot) | 8,5cm (3.5") |
| circumference(tip) | 12,5cm(5") |
| circumference(knot) | 26cm (10") |
| circumference(shaft) | 14cm(5,5") |
| material | Silikon |
Handling
Do not allow to come into contact with sharp objects or rough surfaces to avoid damage.
Only use with water-based lubricants.
Always use lubricant on masturbators and sleeves.
Do not use if damaged.
Cleaning
Rinse with soap and water before and after each use.
Also dishwasher safe.
Storage
Keep clean and dry.
Constant rubbing or squeezing can damage the surface.
Wash off dust and lint before use to prevent infestation.
Store separately from sex toys made of other materials.
Particularly those made of vinyl or jelly.
A cotton bag or dry cloth is particularly suitable for storage.
Manufacturer
GPRS data for this manufacturer will be added shortly.
You are probably looking at a product that was introduced before December 16th, 2024
and for which no GPRS manufacturer information must be specified.
These will be added subsequently later.
GPSR responsible EU party
Generally for products we import,
we are also the responsible party.
Wolschon ImporteDunantstrasse 16A79110 Freiburg
sales@yiffytoys.de