Micro Rider
Here is the first and only of our Equine line that is not naturally textured, the Micro Rider. He’s a gentle stallion with his smooth shape and slick texture; his soft and supple shaft will brighten the face of anyone that uses him. As the smallest member of our equine line Micro is wonderful for anyone’s first time toy, and even better for everyday use. Micro is a great introduction for anyone to the world of equine dildos and with his velvety texture, he’s assured to slip right in and fill all the right spots. Micro is perfect for anyone as a starter toy, or a nice addition to anyone’s lineup of favorites.
Here is the first and only of our Equine line that is not naturally textured, the Micro Rider. He’s a gentle stallion with his smooth shape and slick texture; his soft and supple shaft will brighten the face of anyone that uses him. As the smallest member of our equine line Micro is wonderful for anyone’s first time toy, and even better for everyday use. Micro is a great introduction for anyone to the world of equine dildos and with his velvety texture, he’s assured to slip right in and fill all the right spots. Micro is perfect for anyone as a starter toy, or a nice addition to anyone’s lineup of favorites.
All sizes/variants:
| weight(Kg) | 0.210000 |
|---|---|
| country of manufacture | United States |
| manufacturer | Zetacreations |
| XRector | No |
| ejaculating | No |
| vibrator | No |
| inflatable | No |
| penis bone | No |
| suction cup | Yes |
| velvet skin | No |
| colour | natural |
| primary colour | fleshy pink |
| Secondary colour | black |
| colour pattern | split |
| base colour | black |
| species | horse |
| firmness | medium |
| length | 14cm (5.5") |
| length(shaft) | --- |
| diameter(tip) | 2,5cm (1") |
| diameter(knot) | 3cm (1.2") |
| circumference(tip) | 13cm (5.1") |
| circumference(knot) | 15cm (5.9") |
| material | Silikon |
Handling
Do not allow to come into contact with sharp objects or rough surfaces to avoid damage.
Only use with water-based lubricants.
Always use lubricant on masturbators and sleeves.
Do not use if damaged.
Cleaning
Rinse with soap and water before and after each use.
Also dishwasher safe.
Storage
Keep clean and dry.
Constant rubbing or squeezing can damage the surface.
Wash off dust and lint before use to prevent infestation.
Store separately from sex toys made of other materials.
Particularly those made of vinyl or jelly.
A cotton bag or dry cloth is particularly suitable for storage.
Manufacturer
Zeta Paws
430 Starkey Ridge Rd
Sistersville, WV 26175
+13046522592
contact form




