Mantis the Drone (Small)
The Drone was designed, sculpted and printed by Video with character art provided by RevaDieHard!
On the outskirts of the planet's desolate terrain there are creatures that make these wastelands their home. "The Drones", as they're called, are very single-minded in their drive to grow the massive and ever expanding colony. Yet, despite their name, Drones are actually highly intelligent, selecting only the best partners to mate with and pass on their genetic code. Are you ready to become part of the swarm?
The Drone was designed, sculpted and printed by Video with character art provided by RevaDieHard!
Optional: Custom Made
All sizes/variants:
| weight(Kg) | 0.405000 |
|---|---|
| country of manufacture | United States |
| manufacturer | Twin Tails |
| XRector | No |
| ejaculating | No |
| vibrator | No |
| inflatable | No |
| penis bone | No |
| suction cup | No |
| velvet skin | No |
| colour | multi colored |
| firmness | medium |
| length | 18cm (7.1") |
| length(usable) | 14cm (5.5") |
| length(shaft) | 14cm (5.5") |
| diameter(tip) | 4,5cm (1.8") |
| diameter(shaft) | 5cm (2") |
| diameter(knot) | --- |
| circumference(tip) | 14,5cm (5.7") |
| circumference(knot) | --- |
| circumference(shaft) | 17cm (6.75") |
| material | Silikon |
Handling
Do not allow to come into contact with sharp objects or rough surfaces to avoid damage.
Only use with water-based lubricants.
Always use lubricant on masturbators and sleeves.
Do not use if damaged.
Cleaning
Rinse with soap and water before and after each use.
Also dishwasher safe.
Storage
Keep clean and dry.
Constant rubbing or squeezing can damage the surface.
Wash off dust and lint before use to prevent infestation.
Store separately from sex toys made of other materials.
Particularly those made of vinyl or jelly.
A cotton bag or dry cloth is particularly suitable for storage.
Manufacturer
TTC LLC (a.k.a. Twin Tail Creations LLC)Twin Tail Creations610 E. Bell Rd.#2-616, Phoenix AZ 85022, United Statescontact@twintailcreations.com+1-(602)-460-0560
GPSR responsible EU party
Generally for products we import,
we are also the responsible party.
Wolschon ImporteDunantstrasse 16A79110 Freiburg
sales@yiffytoys.de