Knot Shot
Tip for bottles or syringes of lubricant.
Need some assistance to relax and get some lube in? Knotshot is here to help!
Pop him on top of a syringe and you’re good to go!
Push a bit on the syringe for a some pre, then slowly work him in further and he’ll reward you with a good shot of his lube.
- Comes with 2x 60ml syringes.
Cleaning instructions: The Knotshot itself is dishwasher proof. The black rubber of the syringe is not. Clean that part only with warm water and soap. Suck up some soapy water and push it through a few times, then repeat a few times with clean water. Dry before storingg
| weight(Kg) | 0.170000 |
|---|---|
| country of manufacture | Netherlands |
| manufacturer | FlurbMe |
| XRector | No |
| ejaculating | No |
| vibrator | No |
| inflatable | No |
| penis bone | No |
| suction cup | No |
| velvet skin | No |
| colour | red |
| primary colour | red |
| Secondary colour | white |
| colour pattern | split |
| base colour | white |
| species | fox/foxcoon |
| firmness | medium |
| length | 13,5cm (5.3") |
| length(usable) | 9cm (3.5") |
| length(shaft) | 5cm (2") |
| diameter(tip) | 2cm (0.8") |
| diameter(shaft) | 2,8cm (11") |
| diameter(knot) | 4cm (1.6") |
| circumference(tip) | --- |
| material | Silikon |
Handling
Do not allow to come into contact with sharp objects or rough surfaces to avoid damage.
Only use with water-based lubricants.
Always use lubricant on masturbators and sleeves.
Do not use if damaged.
Cleaning
Rinse with soap and water before and after each use.
Also dishwasher safe.
Storage
Keep clean and dry.
Constant rubbing or squeezing can damage the surface.
Wash off dust and lint before use to prevent infestation.
Store separately from sex toys made of other materials.
Particularly those made of vinyl or jelly.
A cotton bag or dry cloth is particularly suitable for storage.
Manufacturer
FlurbPostbus 1
2665 ZH BLEISWIJK
The Netherlandsinfo@flurb.me