Hippocampus Small
For eons the hippocampus has drawn Poseidon's chariot across the seas. Now this serpentine big boy has come out of the water to drive you crazy. Let this mythological toy show you the motion of the ocean with it's uniquely textured shaft that starts out like a gently lapping wave, then shows you the power of the crashing surf. This unique experience will have you praying to Neptune as you come back for more!
For eons the hippocampus has drawn Poseidon's chariot across the seas. Now this serpentine big boy has come out of the water to drive you crazy. Let this mythological toy show you the motion of the ocean with it's uniquely textured shaft that starts out like a gently lapping wave, then shows you the power of the crashing surf. This unique experience will have you praying to Neptune as you come back for more!
All sizes/variants:
| weight(Kg) | 0.200000 |
|---|---|
| country of manufacture | United States |
| manufacturer | Exotic Erotics |
| XRector | No |
| ejaculating | No |
| vibrator | No |
| inflatable | No |
| penis bone | No |
| suction cup | No |
| velvet skin | No |
| colour | multi colored |
| species | hippocampus |
| firmness | medium |
| length | 15,5cm (6.1") |
| length(usable) | 13cm (5") |
| length(shaft) | 13cm (5") |
| diameter(tip) | 3cm (1.2") |
| diameter(shaft) | 3,5cm (1.4") |
| diameter(knot) | --- |
| circumference(tip) | 10,5cm (4.1") |
| circumference(knot) | --- |
| circumference(shaft) | 12cm (4.75") |
| material | Silikon |
Handling
Do not allow to come into contact with sharp objects or rough surfaces to avoid damage.
Only use with water-based lubricants.
Always use lubricant on masturbators and sleeves.
Do not use if damaged.
Cleaning
Rinse with soap and water before and after each use.
Also dishwasher safe.
Storage
Keep clean and dry.
Constant rubbing or squeezing can damage the surface.
Wash off dust and lint before use to prevent infestation.
Store separately from sex toys made of other materials.
Particularly those made of vinyl or jelly.
A cotton bag or dry cloth is particularly suitable for storage.
Manufacturer
GPRS data for this manufacturer will be added shortly.
You are probably looking at a product that was introduced before December 16th, 2024
and for which no GPRS manufacturer information must be specified.
These will be added subsequently later.
GPSR responsible EU party
Generally for products we import,
we are also the responsible party.
Wolschon ImporteDunantstrasse 16A79110 Freiburg
sales@yiffytoys.de


