Hera - dual penetration
This mare is made of Silicone and optically pretty near the real thing. The inner dimensions have been adapted to suit a humen. So nothing is in the way of your fun.
It has been made 100% by hand and the inner structure was taken from medical schemas with a fictional surface.
This mare is made of Silicone and optically pretty near the real thing. The inner dimensions have been adapted to suit a humen. So nothing is in the way of your fun.
It has been made 100% by hand and the inner structure was taken from medical schemas with a fictional surface.


| weight(Kg) | 2.000000 |
|---|---|
| country of manufacture | Germany |
| manufacturer | Sidewinder Creations |
| colour | deep blue |
| primary colour | blue |
| Secondary colour | blue |
| colour pattern | single colour |
| base colour | blue |
| species | horse |
| firmness | medium |
| length | 25,00cm (9.8") |
| length(usable) | 25,00cm (9.8") |
| length(shaft) | --- |
| diameter(tip) | 10,00cm (3.9") |
| diameter(shaft) | 10,00cm (3.9") |
| diameter(knot) | 15,00cm (3.9") |
| circumference(tip) | --- |
| material | Silikon |
| maximum penis length | 25,00cm (9.8") |
| opening in tip | Yes |
| XRector | No |
| ejaculating | No |
| vibrator | No |
| inflatable | No |
| penis bone | No |
| suction cup | No |
Handling
Do not allow to come into contact with sharp objects or rough surfaces to avoid damage.
Only use with water-based lubricants.
Always use lubricant on masturbators and sleeves.
Do not use if damaged.
Cleaning
Rinse with soap and water before and after each use.
Also dishwasher safe.
Storage
Keep clean and dry.
Constant rubbing or squeezing can damage the surface.
Wash off dust and lint before use to prevent infestation.
Store separately from sex toys made of other materials.
Particularly those made of vinyl or jelly.
A cotton bag or dry cloth is particularly suitable for storage.
Manufacturer
Manuel Löw
"Sidewinder Creations"
Hochfeldstraße 9
83123 Amrang
info@sw-creations.de
