Henry (black)
One more life-cast toy from Exotic-Erotics, this big guy is known as Henry around the farm.
Cast from a Percheron stallion which means hes BIG and we aint kidding.
Measuring in at a whopping 19 inches (17 usable) and 3 inch head, he's for the advanced users or the intermediates wanting a challenge.
If you can take 17.5 inches, can you take his 3.6 inch medial ring?
| weight(Kg) | 3.080000 |
|---|---|
| country of manufacture | United States |
| manufacturer | Exotic Erotics |
| XRector | No |
| ejaculating | No |
| vibrator | No |
| inflatable | No |
| penis bone | No |
| suction cup | No |
| velvet skin | No |
| colour | black |
| primary colour | black |
| colour pattern | single colour |
| base colour | black |
| species | horse |
| firmness | medium |
| length | 47.5cm (18.7") |
| length(usable) | 43,5cm (17") |
| length(shaft) | 43,5cm (17") |
| diameter(tip) | 7,6cm(3") |
| diameter(shaft) | 8,1cm(3,2") |
| diameter(knot) | 9,6cm(3,8") |
| circumference(tip) | 24,5cm(9.6") |
| circumference(knot) | 28,5cm(11.2") |
| circumference(shaft) | 24.1cm(9.5") |
| material | Silikon |
Handling
Do not allow to come into contact with sharp objects or rough surfaces to avoid damage.
Only use with water-based lubricants.
Always use lubricant on masturbators and sleeves.
Do not use if damaged.
Cleaning
Rinse with soap and water before and after each use.
Also dishwasher safe.
Storage
Keep clean and dry.
Constant rubbing or squeezing can damage the surface.
Wash off dust and lint before use to prevent infestation.
Store separately from sex toys made of other materials.
Particularly those made of vinyl or jelly.
A cotton bag or dry cloth is particularly suitable for storage.
Manufacturer
GPRS data for this manufacturer will be added shortly.
You are probably looking at a product that was introduced before December 16th, 2024
and for which no GPRS manufacturer information must be specified.
These will be added subsequently later.
GPSR responsible EU party
Generally for products we import,
we are also the responsible party.
Wolschon ImporteDunantstrasse 16A79110 Freiburg
sales@yiffytoys.de
