Giraffe (M)
The Giraffe features a wonderful balance of length and girth, making it a great choice for fans of the Monster Buck or Giraffe Tongue who crave something more. Like deep thrusts? You'll be happy to know that the fun doesn't end with the shaft, as a significant portion of the base is useable! Whether you like to bounce on big balls or feel the smack of a substantial sack, the Giraffe is a perfect fit.
- made in Gemany
- velvet like surface holds lube exceptionally well
Optional: Custom Made
All sizes/variants:
| weight(Kg) | 0.500000 |
|---|---|
| country of manufacture | United States |
| manufacturer | Exotic Erotics |
| XRector | No |
| ejaculating | No |
| vibrator | No |
| inflatable | No |
| penis bone | No |
| suction cup | No |
| velvet skin | No |
| colour | natural |
| primary colour | fleshy pink |
| Secondary colour | grey |
| colour pattern | split |
| base colour | grey |
| species | giraffe |
| firmness | medium |
| length | 25cm (9.4") |
| length(usable) | 18cm (6.5") |
| length(shaft) | --- |
| diameter(tip) | 3,2cm (1.25") |
| diameter(shaft) | 4,0 cm (1.6") |
| diameter(knot) | --- |
| circumference(tip) | 9,6cm (3.8") |
| circumference(knot) | --- |
| circumference(shaft) | 12,2cm (4.8") |
| material | Silikon |
Handling
Do not allow to come into contact with sharp objects or rough surfaces to avoid damage.
Only use with water-based lubricants.
Always use lubricant on masturbators and sleeves.
Do not use if damaged.
Cleaning
Rinse with soap and water before and after each use.
Also dishwasher safe.
Storage
Keep clean and dry.
Constant rubbing or squeezing can damage the surface.
Wash off dust and lint before use to prevent infestation.
Store separately from sex toys made of other materials.
Particularly those made of vinyl or jelly.
A cotton bag or dry cloth is particularly suitable for storage.
Manufacturer
GPRS data for this manufacturer will be added shortly.
You are probably looking at a product that was introduced before December 16th, 2024
and for which no GPRS manufacturer information must be specified.
These will be added subsequently later.
GPSR responsible EU party
Generally for products we import,
we are also the responsible party.
Wolschon ImporteDunantstrasse 16A79110 Freiburg
sales@yiffytoys.de
