Durka the Dingo
Both having the same size Durka does not feature as much of a texture as Helmutt does.
A significant minority of people does tend to prefer it this way.
Having ...studied both in great detail our foxes found Durka the Dingo to me significantly smoother and more sleek then Helmutt.<br/>
Both having the same size Durka does not feature as much of a texture as Helmutt does.<br/>
A significant minority of people does tend to prefer it this way.
| weight(Kg) | 0.430000 |
|---|---|
| country of manufacture | United States |
| manufacturer | Zetacreations |
| XRector | No |
| ejaculating | No |
| vibrator | No |
| inflatable | No |
| penis bone | No |
| suction cup | Yes |
| velvet skin | No |
| colour | natural |
| primary colour | red |
| Secondary colour | black |
| colour pattern | split |
| base colour | black |
| species | dog |
| firmness | medium |
| length | 19cm (7.5") |
| length(usable) | 15cm (6") |
| length(shaft) | --- |
| diameter(tip) | --- |
| diameter(shaft) | 3,8cm (1,5") |
| diameter(knot) | 6,4cm (2.5") |
| circumference(tip) | --- |
| circumference(knot) | 19cm (7.5") |
| circumference(shaft) | 10,8cm (4.25") |
| material | Silikon |
Handling
Do not allow to come into contact with sharp objects or rough surfaces to avoid damage.
Only use with water-based lubricants.
Always use lubricant on masturbators and sleeves.
Do not use if damaged.
Cleaning
Rinse with soap and water before and after each use.
Also dishwasher safe.
Storage
Keep clean and dry.
Constant rubbing or squeezing can damage the surface.
Wash off dust and lint before use to prevent infestation.
Store separately from sex toys made of other materials.
Particularly those made of vinyl or jelly.
A cotton bag or dry cloth is particularly suitable for storage.
Manufacturer
Zeta Paws
430 Starkey Ridge Rd
Sistersville, WV 26175
+13046522592
contact form