Grozzoroth
Grozzoroth is our Wyvern character, and thus, he is large, very large, in more ways that one. Grozzoroth is an easily angered, horny beast and to show for it, he possesses a hefty unit to match his personality. Starting with a big, tapered head, Grozzoroth transitions to a series of ridges and bumps down his thick shaft, culminating in a large, rather intimidating looking knot. Can you tame Grozzoroth? He dares you to try.
Grozzoroth is best for more intermediate to advanced users with his thick, ribbed shaft and large, bulbus knot. The larger sizes are great for experienced users and those who enjoy a challenge. That being said, the smallest size is much more beginner friendly of the three, which is more manageable yet still a challenge to tame.
Grozzoroth is our Wyvern character, and thus, he is large, very large, in more ways that one. Grozzoroth is an easily angered, horny beast and to show for it, he possesses a hefty unit to match his personality. Starting with a big, tapered head, Grozzoroth transitions to a series of ridges and bumps down his thick shaft, culminating in a large, rather intimidating looking knot. Can you tame Grozzoroth? He dares you to try.
Grozzoroth is best for more intermediate to advanced users with his thick, ribbed shaft and large, bulbus knot. The larger sizes are great for experienced users and those who enjoy a challenge. That being said, the smallest size is much more beginner friendly of the three, which is more manageable yet still a challenge to tame.
All sizes/variants:
| weight(Kg) | 0.540000 |
|---|---|
| country of manufacture | United States |
| manufacturer | Horny Ram |
| XRector | No |
| ejaculating | No |
| vibrator | No |
| inflatable | No |
| penis bone | No |
| suction cup | No |
| velvet skin | No |
| colour | multi colored |
| primary colour | pink |
| Secondary colour | yellow |
| colour pattern | split |
| base colour | yellow |
| species | dragon |
| firmness | medium |
| length | 20,3cm (8.0") |
| length(usable) | 18.4cm (7.3") |
| length(shaft) | 18.4cm (7.3") |
| diameter(tip) | 3,8cm (1.5") |
| diameter(shaft) | 5,2cm (2") |
| diameter(knot) | 7,6cm (3") |
| circumference(tip) | 10,8cm (4.3") |
| circumference(knot) | 7,6cm (3") |
| circumference(shaft) | 15,2cm (6") |
| material | Silikon |
Handling
Do not allow to come into contact with sharp objects or rough surfaces to avoid damage.
Only use with water-based lubricants.
Always use lubricant on masturbators and sleeves.
Do not use if damaged.
Cleaning
Rinse with soap and water before and after each use.
Also dishwasher safe.
Storage
Keep clean and dry.
Constant rubbing or squeezing can damage the surface.
Wash off dust and lint before use to prevent infestation.
Store separately from sex toys made of other materials.
Particularly those made of vinyl or jelly.
A cotton bag or dry cloth is particularly suitable for storage.
Manufacturer
Horny Ram Adult Toys
P.O. BOX 51523
Sparks, NV 89435.
admin@hornyramadulttoys.com


