Cortez (Small)
With glowing reviews from the TTC customers, this premium silicone toy is a must-have for enthusiasts and beginners alike. Get your hands on this rugged outlaw and see what the feathery fuzz is about.
Features TTC Silky finish.
Meet Cortez. A sly, cunning, and quirky Corvid with an affinity for exquisite brews and exotic commodities. An Intergalactic space pirate by trade and by heart, he's unafraid to mix business with pleasure. His striking yellow eyes are always peeled for adventure at any opportunity. This avian stands tall with a downy coat of bright blues and streaks of white along the edge of his abundant tail feathers.
The bandit's talons are sharp, his wits even sharper, yet unmatched by his tongue - suave and smooth if not frequently facetious. Down below, Cortez is packing a formidable bounty to rival the price on his mug above. Swirling ridges on each side rib the length of his shaft coming to beaded bulging folds running along the underside. A long, rounded, head coerces those in his travels into a seemingly easy ride to be met by a thick curving girth tapering off as they slide along the beaded ridges, gentle veins slinking upwards - growing in pleasure with every inch.
With his softly rounded but noticeable curves, our Anthro Avian toy offers a unique experience to beginners and experienced users alike. This cocky corvid is eager for adventure, are you ready to board his vessel?
(Original art made by RevaDIeHard )
Nothing else compares!
With glowing reviews from the TTC customers, this premium silicone toy is a must-have for enthusiasts and beginners alike. Get your hands on this rugged outlaw and see what the feathery fuzz is about.
Features TTC Silky finish.
Meet Cortez. A sly, cunning, and quirky Corvid with an affinity for exquisite brews and exotic commodities. An Intergalactic space pirate by trade and by heart, he's unafraid to mix business with pleasure. His striking yellow eyes are always peeled for adventure at any opportunity. This avian stands tall with a downy coat of bright blues and streaks of white along the edge of his abundant tail feathers.
The bandit's talons are sharp, his wits even sharper, yet unmatched by his tongue - suave and smooth if not frequently facetious. Down below, Cortez is packing a formidable bounty to rival the price on his mug above. Swirling ridges on each side rib the length of his shaft coming to beaded bulging folds running along the underside. A long, rounded, head coerces those in his travels into a seemingly easy ride to be met by a thick curving girth tapering off as they slide along the beaded ridges, gentle veins slinking upwards - growing in pleasure with every inch.
With his softly rounded but noticeable curves, our Anthro Avian toy offers a unique experience to beginners and experienced users alike. This cocky corvid is eager for adventure, are you ready to board his vessel?
(Original art made by RevaDIeHard )
All sizes/variants:
| weight(Kg) | 0.360000 |
|---|---|
| country of manufacture | United States |
| manufacturer | Twin Tails |
| XRector | No |
| ejaculating | No |
| vibrator | No |
| inflatable | No |
| penis bone | No |
| suction cup | No |
| velvet skin | No |
| colour | Galactic Outlaw |
| firmness | medium |
| length | 17cm (6") |
| length(usable) | 14cm (5.5") |
| length(shaft) | --- |
| diameter(tip) | 4cm (1.6") |
| diameter(shaft) | 4,8cm (1.9") |
| diameter(knot) | --- |
| circumference(tip) | 15cm (5.9") |
| circumference(knot) | --- |
| circumference(shaft) | 15,5cm (6.1") |
| material | Silikon |
Handling
Do not allow to come into contact with sharp objects or rough surfaces to avoid damage.
Only use with water-based lubricants.
Always use lubricant on masturbators and sleeves.
Do not use if damaged.
Cleaning
Rinse with soap and water before and after each use.
Also dishwasher safe.
Storage
Keep clean and dry.
Constant rubbing or squeezing can damage the surface.
Wash off dust and lint before use to prevent infestation.
Store separately from sex toys made of other materials.
Particularly those made of vinyl or jelly.
A cotton bag or dry cloth is particularly suitable for storage.
Manufacturer
TTC LLC (a.k.a. Twin Tail Creations LLC)Twin Tail Creations610 E. Bell Rd.#2-616, Phoenix AZ 85022, United Statescontact@twintailcreations.com+1-(602)-460-0560
GPSR responsible EU party
Generally for products we import,
we are also the responsible party.
Wolschon ImporteDunantstrasse 16A79110 Freiburg
sales@yiffytoys.de

