Boxie the fox
small and very popular fox dildo made by Zetacreations
(exact colour may vary from photo)
He is an energetic little fellow, shy, but more than willing to fill all the right spots if you let him. Boxie is excellent for beginners and those new to any canine toys. He might be the smallest of the ‘natural’ pack, but by no means is Boxie to be understated. His gentle natural texturing gives him the pride to puff his chest out and be proud to be the first of his kind, the closest thing to being real. Boxie is very considerate at times, being just the right size for those nervous few that are looking for a little something, a noticeable difference from the standard play toy in the bedroom.
His luscious veins and contoured shape glide with ease and tickle even the most experienced, making any user giddy with that certain feeling of blushed pleasure that only a naughty, experienced puppy can bring. Something unique to him is that Boxie is the smallest and only fox in our natural canine line of silicone toys, making him a one of a kind piece and a must have for collectors. His knot is also the smallest of the natural line as well, just enough to make that ‘pop’ we all love and enjoy. Believe me, when using him for the first time you will almost feel him push it in you, eager little fellow that he is. Included in his list of features are textured shaft and knot, a pulled back sheath, and dimpled tip that curves and teases in just the right way. Boxie the fox is a shy, coy, energetic little foxie that is ready to become a first, or added edition to anyone’s bedroom collection.
All sizes/variants:
| weight(Kg) | 0.170000 |
|---|---|
| country of manufacture | United States |
| manufacturer | Zetacreations |
| XRector | No |
| ejaculating | No |
| vibrator | No |
| inflatable | No |
| penis bone | No |
| suction cup | Yes |
| velvet skin | Yes |
| colour | natural |
| species | fox/foxcoon |
| firmness | medium |
| length | 14cm (5.5") |
| length(usable) | 11,4cm (4.5") |
| length(shaft) | 7cm (2.75") |
| diameter(tip) | 1,9cm (0.75") |
| diameter(shaft) | 2,9cm (1.125") |
| diameter(knot) | 5,1cm (2") |
| circumference(tip) | 7,6cm (3") |
| circumference(knot) | 14,6cm (5.75") |
| circumference(shaft) | 10cm (4") |
| material | Silikon |
Handling
Do not allow to come into contact with sharp objects or rough surfaces to avoid damage.
Only use with water-based lubricants.
Always use lubricant on masturbators and sleeves.
Do not use if damaged.
Cleaning
Rinse with soap and water before and after each use.
Also dishwasher safe.
Storage
Keep clean and dry.
Constant rubbing or squeezing can damage the surface.
Wash off dust and lint before use to prevent infestation.
Store separately from sex toys made of other materials.
Particularly those made of vinyl or jelly.
A cotton bag or dry cloth is particularly suitable for storage.
Manufacturer
Zeta Paws
430 Starkey Ridge Rd
Sistersville, WV 26175
+13046522592
contact form
