Atlas the Unicorn (Small)
The Atlas comes in 2 sizes.
Medium is 750g with 23cm(9") of usable length in the "Nightfall - Signature" coloring of this toy. It is close to the upper end (26cm) of our "regular", manufacturer-independent size class.
Small comes in the alternative "Night Sky Blue" coloring with 17,1cm (6.7") of usable length at the very bottom of the "regular" size class.
The Atlas comes in 3 sizes.
Large is 32cm with 25cm usable length.
Medium is 750g with 23cm(9") of usable length in the "Nightfall - Signature" coloring of this toy. It is close to the upper end (26cm) of our "regular", manufacturer-independent size class.
Small comes in the alternative "Night Sky Blue" coloring with 17,1cm (6.7") of usable length at the very bottom of the "regular" size class.
All sizes/variants:
| weight(Kg) | 0.330000 |
|---|---|
| country of manufacture | United States |
| manufacturer | Twin Tails |
| XRector | No |
| ejaculating | No |
| vibrator | No |
| inflatable | No |
| penis bone | No |
| suction cup | No |
| velvet skin | No |
| colour | multi colored |
| primary colour | blue |
| colour pattern | single colour |
| species | horse |
| firmness | medium |
| length | 20cm (7.9") |
| length(usable) | 17,1cm (6.7") |
| length(shaft) | 17,1cm (6.7") |
| diameter(tip) | 3,7cm (1.5") |
| diameter(shaft) | 3,2cm (1.3") |
| diameter(knot) | 3,8cm (1.5") |
| circumference(tip) | 12,2cm (4.8") |
| circumference(knot) | 12,5cm (4.9") |
| circumference(shaft) | 10,7cm (4.2") |
| material | Silikon |
Handling
Do not allow to come into contact with sharp objects or rough surfaces to avoid damage.
Only use with water-based lubricants.
Always use lubricant on masturbators and sleeves.
Do not use if damaged.
Cleaning
Rinse with soap and water before and after each use.
Also dishwasher safe.
Storage
Keep clean and dry.
Constant rubbing or squeezing can damage the surface.
Wash off dust and lint before use to prevent infestation.
Store separately from sex toys made of other materials.
Particularly those made of vinyl or jelly.
A cotton bag or dry cloth is particularly suitable for storage.
Manufacturer
TTC LLC (a.k.a. Twin Tail Creations LLC)Twin Tail Creations610 E. Bell Rd.#2-616, Phoenix AZ 85022, United Statescontact@twintailcreations.com+1-(602)-460-0560
GPSR responsible EU party
Generally for products we import,
we are also the responsible party.
Wolschon ImporteDunantstrasse 16A79110 Freiburg
sales@yiffytoys.de



