Andaro the Adventurer (S)
Andaro is always on the move through endless deserts, thick jungles and giant plains looking for the next big ruin, temple or discovery. Years of travel and survival have helped him to be the independent adventurer he is now. That doesn’t mean that he prefers being alone though. A loyal companion is always welcome. Care to spend some time with him?
He has a tall and slim shaft to reach deeper regions without being too thick to handle. His flare and bulby texture under the tip will stimulate every progressed inch.
Since he’s quite slim he won’t stand on his own if poured in standard, so we suggest ordering in firm if that is important to you.
Andaro is always on the lookout for the next great ruin, temple or discovery through endless deserts, dense jungles and vast plains. Years of travel and survival have helped him to be the independent adventurer he is now. But that doesn't mean he prefers to be alone. A faithful companion is always welcome. Would you like to spend some time with him?
It has a tall and slim shaft to reach deeper regions without being bulky. Its flare and bulbous texture under the tip stimulates every inch that progresses.
Being quite slender, it won't stand on its own when cast in standard, so we'd recommend ordering solid if that's important to you.
- extra soft
- with fabric bag
All sizes/variants:
| weight(Kg) | 0.226000 |
|---|---|
| country of manufacture | Germany |
| manufacturer | Neotori |
| XRector | No |
| ejaculating | No |
| vibrator | No |
| inflatable | No |
| penis bone | No |
| suction cup | No |
| velvet skin | No |
| colour | multi colored |
| species | horse |
| firmness | sw super soft(0) |
| length | 18cm (7.09") |
| length(usable) | 15cm (5.91") |
| length(shaft) | --- |
| diameter(tip) | 3,5cm (1.38") |
| diameter(shaft) | 3,2cm (1.26") |
| circumference(tip) | --- |
| material | Silikon |
Handling
Do not allow to come into contact with sharp objects or rough surfaces to avoid damage.
Only use with water-based lubricants.
Always use lubricant on masturbators and sleeves.
Do not use if damaged.
Cleaning
Rinse with soap and water before and after each use.
Also dishwasher safe.
Storage
Keep clean and dry.
Constant rubbing or squeezing can damage the surface.
Wash off dust and lint before use to prevent infestation.
Store separately from sex toys made of other materials.
Particularly those made of vinyl or jelly.
A cotton bag or dry cloth is particularly suitable for storage.
Manufacturer
Squishy Bits GmbH
Brunnenstraße 16
35112 Fronhausen
support@neotori.com
