Alto the Chameleon (S)
Switch it up with Alto With a rounded head that tapers into a thicker top-heavy shaft and plenty of textures along the way, Alto provides plenty of length for those who might favor depth without having to force themselves on girthier toys. The only question is, will you ride him, or will he ride you? Take Alto home and find out!
Features TTC Silky finish!
Even the most strong-willed protagonist needs a buddy to help him out sometimes, and who knows, today might just be your lucky day! Meet Alto the Chameleon, the colorful king of his domain and an all around playful fellow. Never one to stray too far from his partner, Alto happily depends on a little co-operative treatment every now and then. Tag along, indulge his desires, and find out for yourself what sort of abilities he's learned on his daring adventures!
We're excited to bring Alto the Chameleon to life in collaboration with guest designer Chibity, who is responsible for both design, model and character art!
Switch it up with Alto With a rounded head that tapers into a thicker top-heavy shaft and plenty of textures along the way, Alto provides plenty of length for those who might favor depth without having to force themselves on girthier toys. The only question is, will you ride him, or will he ride you? Take Alto home and find out!
Features TTC Silky finish!
Even the most strong-willed protagonist needs a buddy to help him out sometimes, and who knows, today might just be your lucky day! Meet Alto the Chameleon, the colorful king of his domain and an all around playful fellow. Never one to stray too far from his partner, Alto happily depends on a little co-operative treatment every now and then. Tag along, indulge his desires, and find out for yourself what sort of abilities he's learned on his daring adventures!
We're excited to bring Alto the Chameleon to life in collaboration with guest designer Chibity, who is responsible for both design, model and character art!
All sizes/variants:
| weight(Kg) | 0.365000 |
|---|---|
| country of manufacture | United States |
| manufacturer | Twin Tails |
| XRector | No |
| ejaculating | No |
| vibrator | No |
| inflatable | No |
| penis bone | No |
| suction cup | No |
| velvet skin | No |
| colour | Fruitful Explorer |
| species | chameleon |
| firmness | medium |
| length | 19cm (7.25") |
| length(usable) | 16 cm (6") |
| length(shaft) | 16 cm (6") |
| diameter(tip) | 4,6cm (1.8") |
| diameter(shaft) | 4,5cm (1.8") |
| diameter(knot) | 4,5cm (1.8") |
| circumference(tip) | 13cm (5.25") |
| circumference(knot) | 15cm (6") |
| circumference(shaft) | 15cm (6") |
| material | Silikon |
Handling
Do not allow to come into contact with sharp objects or rough surfaces to avoid damage.
Only use with water-based lubricants.
Always use lubricant on masturbators and sleeves.
Do not use if damaged.
Cleaning
Rinse with soap and water before and after each use.
Also dishwasher safe.
Storage
Keep clean and dry.
Constant rubbing or squeezing can damage the surface.
Wash off dust and lint before use to prevent infestation.
Store separately from sex toys made of other materials.
Particularly those made of vinyl or jelly.
A cotton bag or dry cloth is particularly suitable for storage.
Manufacturer
TTC LLC (a.k.a. Twin Tail Creations LLC)Twin Tail Creations610 E. Bell Rd.#2-616, Phoenix AZ 85022, United Statescontact@twintailcreations.com+1-(602)-460-0560
GPSR responsible EU party
Generally for products we import,
we are also the responsible party.
Wolschon ImporteDunantstrasse 16A79110 Freiburg
sales@yiffytoys.de

